Δράση: ''Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης - 2022''

«Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο, για το έτος 2022» Τρίτη 8/2/22

Το σχολείο μας αποδέχθηκε την πρόσκληση και όλοι οι μαθητές μας και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν την Τρίτη 8/2/2022 την ενημέρωση που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά λαμβάνοντας υπόψη την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί παγκοσμίως λόγω της πανδημίας του COVID-19.

Διαβάστε περισσότερα εδώ!!!

Διαδικτυακό Εκπαιδευτικό σεμινάριο, για μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, για τις Πρώτες Βοήθειες

Την Τρίτη 21-12-2021 η κ. Ελένη Αλεξανδρή, Νοσηλεύτρια – Εκπαιδεύτρια του Περιφερειακού Τμήματος Ε.Ε.Σ. Λαμίας, ύστερα από πρόσκληση της Δ/ντριας και του Σ.Δ.Δ. του σχολείου μας μιλήσε σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Τίτλος του σεμιναρίου:

«Η σπουδαιότητα της γνώσης Πρώτων Βοηθειών και καλές πρακτικές για την ορθή εφαρμογή τους»

Το σεμινάριο, που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά, το παρακολούθησαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα για την αντιμετώπιση της επιδημικής κρίσης.

Το σχολείο μας στο CERN!!! A Journey to the beginning of the Universe: Ζωντανή σύνδεση με το CERN

Στα πλαίσια της βραδιάς του ερευνητή που διοργάνωσε το ΕΜΠ αδράξαμε την ευκαιρία να συνδεθούμε, οι μαθητές της Γ’ τάξης με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μ. Θωμά, σε ζωντανή σύνδεση με τα Control Rooms πειραμάτων του LHC (large Hadron Collider), του Μεγάλου Επιταχυντή Αδρονίων στο CERN. Τις ερωτήσεις από το κοινό, μαθητές, εκπαιδευτικούς και φοιτητές, συντονίζει το μέλος της Ελληνικής Επιτροπής CERN, Καθηγητής ΕΜΠ Νίκος Τράκας, Συντονιστής της Ελληνικής Ομάδας Εκλαΐκευσης.

Μπορείτε να δείτε την ξενάγηση πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο καθώς επίσης και να ακούσετε την απάντηση στην δική μας ερώτηση τη χρονική στιγμή 33:06′ του βίντεο!!!

12/10/2021

Γιορτή για την επέτειο της "25ης Μαρτίου 1821"

Φέτος συμπληρώνονται 200 χρόνια από τη στιγμή που οι Έλληνες αποφάσισαν να διεκδικήσουν την ελευθερία τους. Τα λόγια του Μακρυγιάννη: «… Πατρίς, να μακαρίζεις γενικώς όλους τους Έλληνες, ότι θυσιάστηκαν για σένα, να σ’ αναστήσουνε, να ξαναειπωθείς άλλη μία φορά ελεύθερη πατρίδα, που ήσουνα χαμένη και σβησμένη από τον κατάλογο των εθνών» σήμερα τα κάναμε έργο και ετοιμάσαμε την διαδικτυακή μας γιορτή για να τιμήσουμε τους ήρωες αλλά και να προτρέψουμε τους νέους, τους μαθητές μας, το μέλλον της πατρίδας μας, να ακολουθήσουν τις συμβουλές, του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη, του αγράμματου πρωταγωνιστή της Επανάστασης, που στην ιστορική του ομιλία στην Πνύκα προέτρεψε τους νέους να σκλαβωθούν στα γράμματα τους και να δοθούν στις σπουδές τους και του Αδαμάντιου Κοραή που με την προστακτική του «δράξασθε ̟παιδείας» κάνει σαφές ότι μόνο μέσα από την παιδεία γινόμαστε ελεύθεροι άνθρωποι και όποιος είναι ελεύθερος συλλογάται καλά και άρα ενεργεί σωστά!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!

Η Διευθύντρια: Μαγδαληνή Θωμά